Bröllopsfotograf Hässleholm – Ett intimt och alternativt bröllop i Skåne
Som bröllopsfotograf i Hässleholm får jag ibland uppleva bröllop som verkligen skiljer sig från mängden. Det här var ett sådant. Ett intimt och alternativt bröllop mitt i Skåne, där två människor valde att gifta sig precis som de själva ville. Hemma i sin egen trädgård, med endast två nära vänner och sina älskade djur som sällskap. Inga stora gästlistor, inga måsten och inga traditioner som behövde följas. Bara kärlek, personlighet och en dag helt på deras egna villkor.

Bröllopsfotograf Hässleholm – Ett intimt bröllop på deras egna villkor
Att gifta sig behöver inte innebära en stor fest, hundratals gäster eller ett fullspäckat schema. Ibland är det allra finaste att skala bort allt som inte känns viktigt.
Det här brudparet hade valt att fira kärleken hemma, i en miljö som redan betydde något för dem. Deras egen trädgård fick bli platsen för vigseln och deras närmaste fick dela ögonblicket med dem.
Som bröllopsfotograf i Hässleholm och övriga Skåne älskar jag den här typen av bröllop. Där det personliga får ta plats och där det inte finns någon färdig mall för hur dagen ska se ut.












Ett alternativt bröllop med svart klädsel och personliga detaljer
Det som gjorde det här bröllopet extra speciellt var hur tydligt brudparets personlighet fick synas.
Istället för traditionella vita bröllopskläder valde de svart. Mörka tyger, tatueringar och vackra blomsterarrangemang i djupa röda toner skapade en alldeles egen känsla.
Den stora brudbuketten, med sina vinröda blommor, mjuka aprikosfärgade rosor och vilda grönska, blev en fantastisk kontrast till de svarta kläderna.
Och den klassiska Chevrolet Chevellen gav bröllopsporträtten ytterligare en personlig detalj.
Det var annorlunda, avslappnat och framför allt väldigt mycket dem.
Personlig bröllopsfotografering i Hässleholm
För mig handlar bröllopsfotografering inte om att skapa perfekta poser eller få människor att se ut som någon annan.
Jag vill fotografera det som faktiskt finns där. Blickarna, närheten, de små detaljerna och allt det där som gör varje kärlekshistoria unik.
Under det här bröllopet fick vi möjlighet att skapa porträtt i den skånska grönskan och tillsammans med brudparets klassiska bil. Bilder där de mörka kläderna, de färgstarka blommorna och den naturliga omgivningen fick mötas.
Resultatet blev en serie personliga bröllopsbilder med både romantik och attityd.



Planerar ni ett intimt eller alternativt bröllop i Skåne?
Att välja en borgerlig vigsel ger stor frihet att skapa en personlig ceremoni. För den som planerar att gifta sig i området finns mer information om borgerlig vigsel hos Hässleholms kommun.
Kanske drömmer ni också om ett litet bröllop hemma i trädgården. En borgerlig vigsel med bara era närmaste. Eller ett alternativt bröllop där ni struntar i traditionerna och gör precis som ni själva vill.
Oavsett om ni planerar att gifta er i Hässleholm, Kristianstad, Malmö, Lund eller någon annanstans i Skåne hjälper jag gärna till att dokumentera er dag.
Jag fotograferar både stora bröllopsfester och små, intima vigslar. För mig är det inte antalet gäster eller storleken på festen som avgör hur betydelsefull en dag är.
Det är människorna, känslorna och berättelsen.
Litet. Personligt. Intimt.


Letar ni efter en bröllopsfotograf i Hässleholm eller övriga Skåne? Hör gärna av er och berätta om era planer. Jag vill gärna höra er historia.
