Kaja & Jonas – Bröllop på Øyna Kulturlandskapshotell i Norge
Vissa platser fastnar lite extra. Øyna Kulturlandskapshotell på Inderøy, norr om Trondheim i Norge, är definitivt en sådan plats. Högt beläget med en fantastisk utsikt över Trondheimsfjorden och det böljande norska landskapet är det en plats jag gärna återvänder till.
Jag har haft glädjen att fotografera bröllop här tidigare och när det var dags för Kaja & Jonas att gifta sig fick jag möjligheten att komma tillbaka. Samma vackra omgivningar, men två nya människor och en helt ny historia att berätta.

Ett norskt bröllop på vackra Inderøy
Det är något speciellt med att fotografera bröllop i Norge. Landskapet är storslaget, ljuset kan vara fantastiskt och naturen blir en självklar del av bilderna.
Inderøy ligger i Trøndelag, ungefär en och en halv timmes bilresa från Trondheim. Här möts fjordar, öppna landskap och små samhällen i en miljö som känns både dramatisk och stillsam på samma gång.
För Kaja & Jonas blev Øyna Kulturlandskapshotell platsen där de samlade sina nära och kära för att fira sin stora dag. En fantastisk inramning för ett bröllop och en miljö som ger oändliga möjligheter för naturliga och personliga bröllopsbilder.





Øyna Kulturlandskapshotell – En unik plats för bröllop i Trøndelag
Øyna Kulturlandskapshotell är inte ett hotell som alla andra. Den moderna arkitekturen är varsamt integrerad i landskapet och de stora vyerna över Trondheimsfjorden gör platsen till något alldeles extra.
Som bröllopsfotograf uppskattar jag framför allt variationen. Här finns öppna landskap, mjuka kullar och vackra miljöer där ljuset får spela en stor roll. Det går att skapa både stora, dramatiska porträtt och små, nära bilder där det är känslorna som står i centrum.
Men det som gör varje bröllop unikt är förstås inte platsen i sig, utan människorna.

Kaja & Jonas – De små ögonblicken som betyder mest
Efter många år som bröllopsfotograf är det fortfarande de spontana ögonblicken jag tycker allra mest om att fånga.
En blick mellan två människor. Någon som skrattar lite för högt. En hand som söker en annan. Alla de där små sakerna som kanske passerar obemärkt under dagen, men som betyder så mycket när man tittar tillbaka på bilderna många år senare.
Det är precis så jag vill fotografera ett bröllop. Avslappnat, personligt och utan att styra mer än nödvändigt. Jag finns där när det händer, men försöker samtidigt låta dagen få vara precis som den är.
Kaja & Jonas bröllop på Inderøy blev ännu ett tillfälle att få göra just det.

Bröllopsfotograf i Trondheim, Inderøy och Trøndelag
Jag utgår från Skåne i södra Sverige men reser gärna för att fotografera bröllop runt om i Skandinavien. Norge ligger mig varmt om hjärtat och jag har genom åren haft möjlighet att fotografera flera bröllop i Trøndelag.
Inderøy är ett område jag gärna rekommenderar till par som planerar bröllop i närheten av Trondheim. Här finns flera fantastiska bröllopsplatser, inte minst Øyna Kulturlandskapshotell och Jægtvolden Fjordhotell.
Jag har även fotograferat bröllop på Jægtvolden Fjordhotell, en vacker plats vid fjorden som erbjuder en helt annan men lika fin inramning för en bröllopsdag.
Oavsett om ni planerar ett stort bröllop på hotell, en mindre vigsel med era närmaste eller ett personligt firande någonstans i Trøndelag är mitt fokus alltid detsamma. Att skapa bilder som känns som ni.





Planerar ni bröllop på Øyna, Inderøy eller i Trondheim?
Letar ni efter en bröllopsfotograf till ert bröllop på Øyna Kulturlandskapshotell, Jægtvolden Fjordhotell eller någon annanstans i Trondheim och Trøndelag?
Jag fotograferar bröllop i hela Sverige, Norge och övriga Europa och reser gärna tillbaka till den här vackra delen av Norge.
För mig handlar bröllopsfotografering om mer än vackra bilder. Det handlar om människor, relationer och alla de där små ögonblicken som tillsammans berättar historien om er dag.
Berätta gärna om era planer. Jag vill gärna höra er historia och hur ni tänker er ert bröllop.
